שער אש

מערכת ספרינקלרים - כיצד התפתחה?

מערכות ספרינקלרים

הרעיון של מערכת ספרינקלרים לכיבוי שריפות הועלה כבר במאה ה-15 על ידי הגאון , ליאונרדו דה וינצ'י בכבודו ובעצמו אשר היה אחראי על עיצוב ותכנון מתז מים הראשון (ראו סרטון)

בשנת 1723, הפרויקטור אמברוז גודפרי היה למפתח הראשון של מערכת ספרינקלרים שהופעלה באמצעות אבק שריפה. רק בשנת 1872, פיליפ וו פראט היה הראשון שהפך את מערכת מתזי המים לפועלות בצורה אוטומטית .

התקנת ספרינקלרים בתיאטרון מלכותי

בשנת 1812, הותקנה בתיאטרון המלכותי הבריטי לראשונה בהיסטוריה מערכת ספרינקלרים. ורק ב – 1874, 62 שנה לאחר מכן, מערכת כיבוי אש זאת נהפכה לנפוצה והותקנה לראשונה גם במפעלים ובתי מסחר נוספים. בשנת 1940,  ספריקנלרים נהפכו לציוד כיבוי אש אשר חובה להתקינו בארצות הברית וקנדה למשל. רק בעשורים האחרונים, נכנסו מערכות המתזים לשימוש גם בבתי מגורים. 

ספרינקלרים בבניינים גבוהים

תקנות הרשות הארצית לכבאות והצלה מחייב חברות בנייה להתקין מתזי מים בבניינים גבוהים. לכן, אין זה מפתיע שיותר ויותר אנשים מעוניינים בהתקנת ספרינקלרים. יתרה מכך, משפחות רבות מעדיפות לשלם יותר, העיקר לדעת שבעת מצב חירום, אוהביהם בטוחים.

חסרון במערכת המתזים

 החיסרון המרכזי של מערכת הספרינקלרים  הוא שהיא מציפה בעת שריפה את המקום במים. מה שבהחלט יכול להביא למצב שכל הציוד יינזק באופן בלתי הפיך. עם זאת, חיי אדם חשובים הרבה יותר מרכשו. לכן למרות חיסרון זהף הרבה מפעלים, בתי מסחר ובתים פרטיים בוחרים להתקין מערכות ספרינקלרים.

ספרינקלרים - מים או קצף?

השוני העיקרי בין מערכות הספרינקלרים, הינו חומר הכיבוי. בבתי התעשיות למשל, חומר הכיבוי לא יהיה מים אל בקצף אשר חונק את האש ומונע ממנה להתפשט. 

מערכת ספרינקלרים מאמר image-pendent-fire-sprinkler (1)

שער אש – בית הלוחמה באש

מחפשים חברה מקצועית להתקנת או הזזת מערכות ספרינקלרים? הרי שאנחנו בשער אש יותר מאשר נשמח להעניק לכם את השירות הדרוש. השאירו עכשיו פרטים ונציגנו יחזרו אליכם עם כל המידע והפרטים הרלוונטיים.

דילוג לתוכן